Sokolica Autor : Martens kategoria: SzczytySokolica w Beskidzie Żywieckim jest na pewno mniej popularna od swojej imienniczki z Pienin. Posiada jednak własne walory. Sokolica słynie z fantastycznej panoramy masywu Babiej Góry oraz naturalnej platformy widokowej powstałej w skutek obsunięcia się terenu. W drodze na Babią Górę od strony Przełęczy Krowiarki warto zrobić sobie na Sokolicy krótki odpoczynek.Wysokość : 1367.00 m n.p.m.

Sokolica wznosi się na wysokość 1367 m. Od północno-zachodniej strony podcięta jest skalnym urwiskiem będącym wynikiem wielkiego obrywu sprzed kilkuset lat. Urwisko posiada wysokość kilkunastu metrów, strome stoki poniżej niego są zawalone dużymi głazami i porośnięte lasem i kosodrzewiną. Dzięki zerwie Sokolica stała się dobrym punktem widokowym. Stoki Sokolicy (oprócz zerwy) porastają lasem i kosodrzewiną. Platformę szczytową, na jakiej znajduje się widokowy punkt wybrukowano kamieniami i ogrodzono.

Sokolica jest najniżej umiejscowionym szczytem w północno-wschodniej części masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim.  Stoki znajdujące się po wschodniej stronie opadają do Przełęczy Krowiarki. W stronę południowo-zachodnią, po głównym grzbiecie biegnie czerwony szlak w stronę Babiej Góry.

 

szlak turystyczny zielony (Perć Przyrodników): Szkolnikowe Rozstaje - Sokolica. Czas przejścia 0.40 h (powrót 0.30 h)

szlak turystyczny czerwony (Główny Szlak Beskidzki): Krowiarki - Sokolica - Kępa - Gówniak - Diablak (szczyt masywu Babiej Góry). Czas przejścia z Krowiarek na Sokolicę 1 h (powrót 0.30 h)