Schronisko na Leskowcu Autor : Martens kategoria: SchroniskoSchronisko turystyczne PTTK Leskowiec znajduje się we wschodniej części Beskidu Małego. W pobliżu szczytu Gronia Jana Pawła II (wcześniej nazwa tego szczytu brzmiała: Jaworzyna). Sam szczyt Leskowiec znajduje się około 15 minut od schroniska. Z tej przyczyny nie do końca adekwatna nazwa schroniska - Leskowiec.Wysokość : 860.00 m n.p.m.

Pomysł budowy schroniska zrodził się w roku 1926. Miało to być pierwsze schronisko w tej części Beskidu Małego. Pomysłodawcą działań było wadowickie koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Dopiero po 6 latach udało się nabyć halę pod szczytem Jaworzyny (Groń Jana Pawła II). W okresie 4 miesięcy schronisko został postawione. Było ono dziełem Jan Bargiela - cieśli z Targoszowa . Część wyposażenia schroniska na Leskowcu pochodziła ze schroniska na Markowych Szczawinach. Dbającym o budowę i głównym jej entuzjastą był Czesław Panczakiewicz, ówczesny przewodniczący wadowickiego oddziału PTT. We wrześniu 1932 roku miało miejsce otwarcie schroniska.

Schronisko na Leskowcu cieszyło się szerokim zainteresowaniem. W 1934 roku dobudowano jadalnię i rozbudowano kuchnię. Pierwszym gospodarzem był Franciszek Byrski, a od 1938 Jan Targosz z żoną. W czasie II wojny światowej obiekt przejęło towarzystwo Beskidenverein. W 1945 roku niemieckie oddziały miały rozkaz spalić schronisko, lecz gospodarz poczęstował ich bimbrem i dalszym trafem wydarzeń budynek ocalał. Po wojnie schronisko powróciło w ręce PTT, a następnie PTTK. Schronisko przeszło kompletny remont, a w 2002 nadano mu imię Czesława Panczakiewicza.

Gospodarze: Halina i Jan Lizak

Adres pocztowy: Schronisko PTTK "LESKOWIEC", 34-206 Krzeszów

Telefon stacjonarny: 0-33 872 16 94

Telefon komórkowy: 0-606 743 880

Ilość noclegowych miejsc: 32

Cena noclegu: 30 zł bez pościeli, jednocześnie pościel - 6 zł