Przełęcz Krowiarki (Przełęcz Lipnicka) Autor : Martens kategoria: PrzełęczPrzełęcz Krowiarki (Przełęcz Lipnicka), województwo małopolskie, na granicu powiatu suskiego i nowotarskiego. Znajduje się na wysokości 1012 m n.p.m. i jest najwyżej dostępną komunikacyjnie przełęczą w Beskidzie Żywieckim.Wysokość : 1012.00 m n.p.m.

Sto metrów poniżej przełęczy znajduje się płatny parking, na którym możemy pozostawić nasz samochód i rozpocząć wycieczkę na Babią Górę lub Policę.

Na Przełęczy Krowiarki znajduje się kasa, w której możemy nabyć bilet wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego. Oprócz kasy znajdziemy tutaj bufet i informację turystyczną. Znajduje się tutaj również symboliczny grób znanego polskiego językoznawcu profesora Zenona Klemensiewicza,który zginął w 1969 roku w katastrofie lotniczej na Policy oraz obelisk ku pamięci Karola Wojtyły, który pracował w czasachstudenckich przy budowie tutejszej drogi (1938 rok).

Przełęcz Krowiarki nazywana jest również Przełęczą Lipnicką lub Siodłem Lipnickim.

Przełęcz Krowiarki - szlaki

Przełęcz Krowiarki jest ważnym punktem turystycznym w Beskidzie Żywiecki. Z przełęczy rozchodzą się następujące szlaki:

drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)

do Zawoi - Policzne

(Główny Szlak Beskidzki) na szczyt Babiej Góry

przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę

do Zubrzycy Górnej

szlak Papieski - koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej - trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża (informuje o tym tablica ustawiona na przełęczy).