Mokry Stawek Autor : Martens kategoria: StawMokry Stawek zlokalizowany jest na wysokości 1025 m n.p.m., na niewielkim wypłaszczeniu we wschodniej części masywu Babiej Góry, w obszarze Babiogórskiego Parku Narodowego.Wysokość : 1025.00 m n.p.m.

Mokry Stawek jest największym zbiornikiem wodnym w tych okolicach. Jego średnia powierzchnia wynosi 450 m2 a głębokość 2,5 metra. Jesienią po okresie letniej suszy staw bardzo często wysycha. Doprowadzenie wody jest dużo mniejsze niż jej odpływ.

Możemy dojść do Stawu z Przełęczy Krowiarki tzw. Górnym Płajem (niebieski szlak w stronę schroniska na Markowych Szczawinach). Sam staw znajduje się na wypłaszczeniu północnego zbocza Sokolicy (Beskid Żywiecki).

Mokry Stawek uznawany jest za typowe jezioro osuwiskowe, które powstało w wyniku ruchów osuwiskowych Masywu Babiej Góry, które miały miejscena podłożu fliszu karpackiego. Misa zbiornika ma kształt delikatnie owalny. Od północy zamknięta jest rumowiskiem. Południowe brzegi są strome i zarośnięte i zagruzowane. Dno stawu jest muliste. Dopływ zbiornika znajduje się w okolicach południowego brzegu (kilka niewielkich źródełek). Odpływ znajduje się z północnej strony i są nim szczeliny znajdujące się na dnie. Wiek Mokrego Stawku szacowany jest na 6 tysięcy lat.