Gówniak  Beskid Żywiecki Autor : Martens kategoria: SzczytyGówniak ( Główniak, Głowniak, Wołowe Skały ? szczyt w Beskidzie Żywieckim wznoszący się na wysokość 1617 mWysokość : 1617.00 m n.p.m.

Gówniak znajduje się we wschodniej grani masywu Babiej Góry i jest jedny z pięciu szczytów grzbietowych Babiej Góry. Tworzy wyraźne wypiętrzenie. Znajduje się na dość dużymrumowisku skalnym tzw. rumowiskiem Babiej Góry.

Przez szczyt Gówniak przechodzi czerwony szlak turystyczny na główny szczyt Babiej Góry ? Diablaka. Jest to fragment Głównego Szlak Beskidzkie. Zdarza się, że turyści mylą szczyt Góniaka z celem wycieczki - Babią Górą. Idąc szlakiem Gówniak zasłania szczyt Babiej Góry. Dopiero po wejściu na szczyt, można dojrzeć wychodzącą ponad szczyt Gówniaka Babią Górę.

W odległych czasach Gówniak był szczytem granicznym. Dzielił Orawę z Galicją. A podczas wojnych Słowację od Niemiec. Obecnie w całości znajduje się na terytorium Polski.

Jak zauważyłeś nazwa szczytu jest dosyć specyficzna i pochodzi z odległych czasów. Gdy w rejonach szczytu wypasano Woły (Wołowe Skały). Dość liczne odchody tych zwierząt przyczyniły się do powstania takiej nazwy.