
- 1601/2019
- 0
Jestem przekonany, że wielu z Was słyszało, zna lub nawet chodziło po kalwaryjskich dróżkach. Wytyczono je wśród beskidzkiej przyrody na stokach Góry Lanckorońskiej (530 m) i góry Żar (527 m). Historia dróżek kalwaryjskich miała swój początek w 1600 roku, kiedy to wojewoda krakowski, Mikołaj Zebrzydowski, zbudował na górze Żar pierwszą kaplicę. Ważna dla rozwoju dróżek kalwaryjskich była książka Christiana Adrichomiusza, prezentująca Jerozolimę w czasach Chrystusa. Mikołaj Zebrzydowski zetknął się z nią około 1604 roku. Ufundował, mające pierwowzór na Jerozolimie, stacje Męki Pańskiej. Zauważył on w swoich posiadłościach duże podobieństwo do położenia Jerozolimy. Wzgórze Żar nazwano Golgotą, wzniesienie pod Lanckoroną - Górą Oliwną, pagórek w okolicy obecnej Kaplicy Dom Kajfasza - Górą Syjon, wzniesienie pod Ratuszem Piłata - Górą Moria, a rzekę Skawinkę nazwano Cedronem.
Mapa:
Most Anielski
foto: Jolanta
Na obszarze dróżek rośnie bardzo dużo drzew. Drzewa swoim wiekiem pamiętają początki kalwaryjskich dróżek. Tworzą mające swój urok aleje chroniące pielgrzymujących przed słońcem i deszczem. Wyglądają rewelacyjnie na jesień i wiosnę. Są to zasadniczo buki , dęby , kasztanowe drzewa , lipy, klony, brzozy, jesiony i robinie.
foto: nena
Kaplice na kalwaryjskich dróżkach posiadały początek swój w XVII wieku. Każda z nich przekonuje swoją oryginalnością. Każda ma ołtarz główny, a niektóre również boczne ołtarzyki i fantastyczną polichromię. Czas niestety robi swoje i konieczne będzie wykonanie szybkich prac konserwatorskich , żeby te ciekawe obiekty mogły zwiedzać jeszcze następne pokolenia. Dróżki kalwaryjskie wraz z Bazyliką i Klasztorem oo. Bernardynów mając na uwadze szczególną wartość przyrodniczą, kulturową i kultową wpisane pozostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO jako: Krajobrazowy Zespół Manierystycznego Parku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie da się wejść do środka wszystkich kaplic. Zostaje wtedy tylko zerknięcie do środka przez okna.
Kaplica Serca Maryi
foto: nena
Przejście całej trasy dróżek to dosyć długi spacer. Dystans wynosi ok. 10 km z pięknymi widokami na Beskidy. Dobrze zaplanować sobie wycieczkę w powszedni dzień tygodnia. Wtedy swobodnie można zatrzymać się, zaglądnąć i pokontemplować przy kapliczkach, kościółku czy obiektach towarzyszących , bo takie na dróżkach także istnieją. Poniżej mapka.
Trasa dróżek
Źródło: wikipedia
Po kliknięciu na fotografię poniżej znajduje się album z kalwaryjskich dróżek. Polecamy kalwaryjskie dróżki wszystkim tym, którzy szukają Boga, ciszy, spokoju i ucieczki od kłopotów codziennych.
http://www.beskidmaly.pl/pun/topic931.html
Komentarze
Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.